2015 World Crokinole Championships - Singles

The 2015 World Crokinole Championships - Singles was played on June 6th, 2015 in Tavistock, Ontario.
There were 140 players in what was the 66th NCA event, and the 7th NCA event in Tavistock, Ontario.
A tournament recap was provided by CrokinoleCentre.
Videos from the tournament are provided by CrokinoleCentre

Competitive Division

Preliminary Round - Group A

The preliminary round was played in 1 group. The top 16 scorers advanced to the next round.

RankPlayerGamesPoints20s
1Jon Conrad106782
2Ray Beierling1065116
3Matt Brown106476
4Gregory Pinel105852
5Justin Slater105788
6John Harvey105758
7Robert Bonnett105777
8Roy Campbell105772
9Paul Brubacher105561
10Raymond Kappes105481
11Jason Beierling105465
12Nathan Walsh105462
13Wilfred Smith105376
14Rex Johnston105375
15Ezra Yantzi105274
16Rob Mader Jr.105267
17Roger Vaillancourt105254
18Tom Johnston105078
19Ewen MacPhail105056
20Brian Simpson104975
21Rueben Jong104959
22Howard Martin104868
23John Powers104866
24Bob Mader104853
25Clare Kuepfer104852
26Merv Wice104848
27Andrew Whitfield104774
28Lawson Lea104762
29Kevin Brooks104757
30Tomes Mazzoni104757
31John Lichty104652
32Jason Hogan104648
33Randy Harris104479
34Michael Renaud104462
35Ab Leitch104452
36Alex Protas104450
37Kevin Bechtel104370
38Fred Slater104361
39Dave Brown104360
40Jerry Ward104359
41Beverly Vaillancourt104260
42Chris Gorsline104251
43Dwayne Campbell104159
44Eric Miltenberg104060
45Stewart Grant104048
46Peter Tarle103939
47Peter Ryan103871
48Darryl MacDonald103841
49Tony Snyder103762
50Tim Bartin103752
51David Younker103742
52Steven Murdoch103729
53Ryan Murdoch103446
54Kathy Geris103439
55Doug Patterson103438
56Lawrence Wicks103354
57Dave Meijer103346
58Peter Denison103333
59Demian Johnston103244
60Cathy Kuepfer103236
61Kyle Vaillancourt103157
62Tim Renaud103141
63Ken Hawkins103137
64Dale Henry103028
65Matt Timberlake102942
66Peter Carter102832
67Paul Becker102830
68Robert Lounsbury102549
69Joan Beierling102547
70Jennifer Carstairs102542
71Susan Ogilvie102442
72Ray Murdoch102251
73Gloria Walsh102129
74Andrew Lounsbury102050
75Patrick Minshall101926
76Brian Henry101331
77Annie MacPhail101030
78Heather Householder101026
79Donna Rapien101020
80Paul Murdoch1029

Round of 16 - Group A

The second round was played in 2 groups. Competitors in groups A and B had to finish in the top 2 to advance to the next round.

RankPlayerGamesPoints20s
1Justin Slater74070
2Robert Bonnett73377
3Jon Conrad73161
4Ezra Yantzi72756
5Jason Beierling72561
6Matt Brown72559
7Wilfred Smith72258
8Paul Brubacher72161

Round of 16 - Group B

RankPlayerGamesPoints20s
1Ray Beierling74163
2Roy Campbell73644
3Rob Mader Jr.73467
4Nathan Walsh72646
5Rex Johnston72541
6John Harvey72348
7Raymond Kappes72048
8Gregory Pinel71932

Final 4

The top 2 finishers in the Final 4 advanced to play for 1st and 2nd, while the bottom 2 would play for 3rd and 4th.

RankPlayerGamesPoints20s
1Justin Slater31546
2Ray Beierling31334
3Roy Campbell31130
4Robert Bonnett3939

Finals

The finals played a best of 3 games with the winner of each game being determined by a race to 5 points.

Championship Finals
Game 1Game 2
(1) Justin SlaterWW
(2) Ray BeierlingLL

3rd Place Match
Game 1Game 2Game 3
(3) Roy CampbellWLW
(4) Robert BonnettLWL


Recreational Division

Preliminary Round - Group A

The preliminary round was played in 1 group. The top 16 scorers advanced to the next round.

RankPlayerGamesPoints20s
1Lloyd Wiseman106866
2Bill Geris106161
3Ian Morton106039
4Nathan Jongsma105744
5Wayne Schroeder105636
6John Quaisar105531
7Roger Farmer105437
8Ron Torrance105330
9Matt Baer106231
10Christina Campbell106040
11Cor Vanden Hoven105938
12Bill Harris105737
13Donald Steeves105539
14Dan Baer105449
15Steve Wiseman105427
16Paul Stewart105139
17Christa Jongsma105121
18Jo-Ann Carter105034
19Paul Wilichowski104928
20Francis Zettler104922
21Jeff Ladouceur104743
22Dave Skipper104542
23Mike Yourk104541
24Trevor Grasby104521
25Len Zettler104429
26Jacob Westerhof104428
27Roger Stewart104422
28Richard Laviolette104330
29Joe Klemenhagen104220
30Al Carter104139
31Robert Leggett104131
32Josiah Brubacher104121
33Derek McKie104120
34Jeff Leitch104118
35Henry Veltkamp103923
36John Westerhof103913
37Jake Goergen103837
38Michael Hutches103830
39Alma Steeves103633
40Janet Diebel103628
41Wally Wilson103618
42Wilmer Wolfe103411
43Joel Mason103222
44Doreen Sulkye103018
45Josh Boonstra102918
46Doug Philips102912
47Jacob Harper102822
48Tiffany Henry102723
49Marg Torrance102618
50Nancy Farmer102120
51Aaron Westerhof101821
52Lindsay Wilson101710
53Brian Riese101621
54Heather Pfaff101413
55Tom Graham10137
56Taylor Johansen101225
57Frank Westerhof101214
58Erin Crickett101010
59Deb Westerhof1077
60Duncan Verburgh10213

Round of 16 - Group A

The second round was played in 2 groups. Competitors in groups A and B had to finish in the top 2 to advance to the next round.

RankPlayerGamesPoints20s
1Lloyd Wiseman74644
2Bill Geris74235
3Ian Morton73038
4Nathan Jongsma73021
5Wayne Schroeder72620
6John Quaisar72322
7Ron Torrance71619
8Roger Farmer71117

Round of 16 - Group B

RankPlayerGamesPoints20s
1Steve Wiseman73527
2Cor Vanden Hoven73522
3Christina Campbell73325
4Matt Baer73122
5Bill Harris72827
6Donald Steeves72523
7Christa Jongsma71913
8Paul Stewart71619

Final 4

The top 2 finishers in the Final 4 advanced to play for 1st and 2nd, while the bottom 2 would play for 3rd and 4th.

RankPlayerGamesPoints20s
1Lloyd Wiseman31516
2Cor Vanden Hoven3158
3Bill Geris3139
4Steve Wiseman352

Finals

The finals played a best of 3 games with the winner of each game being determined by a race to 5 points.

Championship Finals
Best of 3
(1) Lloyd WisemanW
(2) Cor Vanden HovenL

3rd Place Match
Best of 3
(3) Bill GerisW
(4) Steve WisemanL


Download Results