2016 Golden Horseshoe Crokinole Tournament
The 2016 Golden Horseshoe Crokinole Tournament was played on January 30th, 2016 in Hamilton, Ontario.
There were 40 players in what was the 71st NCA event, and the 7th NCA event in Hamilton, Ontario.
A tournament recap was provided by CrokinoleCentre.
Videos from the tournament are provided by CrokinoleCentre
Competitive Division
Preliminary Round - Group A
The preliminary round was played in 4 groups. The top scores determined the group compositions for the second round.
Rank | Player | Games | Points | 20s |
1 | Roy Campbell | 9 | 60 | 78 |
2 | Andrew Hutchinson | 9 | 57 | 73 |
3 | Reuben Jong | 9 | 50 | 68 |
4 | Al Carter | 9 | 43 | 41 |
5 | Dale Henry | 9 | 38 | 41 |
6 | John McFeeters | 9 | 32 | 32 |
7 | Tom Walsh | 9 | 29 | 28 |
8 | Ted Cossit | 9 | 23 | 23 |
9 | Doreen Sulkye | 9 | 22 | 31 |
10 | Manoah Jong | 9 | 6 | 6 |
Preliminary Round - Group B
Rank | Player | Games | Points | 20s |
1 | Ray Beierling | 9 | 61 | 92 |
2 | Clare Kuepfer | 9 | 57 | 51 |
3 | Jo-Ann Carter | 9 | 45 | 33 |
4 | Jacob Westerhof | 9 | 43 | 32 |
5 | Peter Carter | 9 | 38 | 26 |
6 | Moochie Printup | 9 | 30 | 25 |
7 | Gloria Walsh | 9 | 28 | 26 |
8 | Dorothy Rigg | 9 | 27 | 27 |
9 | John Herbst | 9 | 21 | 10 |
10 | Ken Bauman | 9 | 10 | 13 |
Preliminary Round - Group C
Rank | Player | Games | Points | 20s |
1 | Jake Ruggi | 9 | 60 | 66 |
2 | Nathan Walsh | 9 | 60 | 65 |
3 | Bob Jones | 9 | 50 | 57 |
4 | Fred Slater | 9 | 45 | 58 |
5 | Derek Mckie | 9 | 40 | 59 |
6 | Brian Henry | 9 | 34 | 26 |
7 | Marianne Estabrooks | 9 | 28 | 25 |
8 | Zionne Jong | 9 | 15 | 15 |
9 | Cindy Paul | 9 | 14 | 17 |
10 | Rohin Subramanyah | 9 | 13 | 12 |
Preliminary Round - Group D
Rank | Player | Games | Points | 20s |
1 | Jon Conrad | 9 | 60 | 68 |
2 | Abijah Jong | 9 | 56 | 71 |
3 | Eric Miltenburg | 9 | 52 | 49 |
4 | Howard Martin | 9 | 49 | 42 |
5 | Janet Diebel | 9 | 33 | 38 |
6 | Alan Cerclier | 9 | 32 | 38 |
7 | Mouser Henry | 9 | 27 | 45 |
8 | Sheila Robertson | 9 | 25 | 17 |
9 | David Murray | 9 | 16 | 18 |
10 | Jahjireh Jong | 9 | 11 | 6 |
Second Round - Group A
The second round was played in 4 groups. Competitors had to finish in the top 4 to advance to the playoffs from Group A, and in the top 2 in all other groups. Preliminary round results are unavailable for this tournament.
Rank | Player | Games | Points | 20s |
1 | Jon Conrad | 9 | 45 | 68 |
2 | Ray Beierling | 9 | 44 | 90 |
3 | Andrew Hutchinson | 9 | 44 | 79 |
4 | Clare Kuepfer | 9 | 43 | 73 |
5 | Reuben Jong | 9 | 38 | 72 |
6 | Nathan Walsh | 9 | 37 | 76 |
7 | Jake Ruggi | 9 | 35 | 55 |
8 | Roy Campbell | 9 | 32 | 74 |
9 | Eric Miltenburg | 9 | 29 | 62 |
10 | Abijah Jong | 9 | 11 | 40 |
Second Round - Group B
Rank | Player | Games | Points | 20s |
1 | Fred Slater | 9 | 60 | 73 |
2 | Howard Martin | 9 | 44 | 55 |
3 | Jo-Ann Carter | 9 | 41 | 47 |
4 | Bob Jones | 9 | 41 | 38 |
5 | Al Carter | 9 | 38 | 47 |
6 | Derek Mckie | 9 | 34 | 50 |
7 | Jacob Westerhof | 9 | 29 | 38 |
8 | Brian Henry | 9 | 26 | 18 |
9 | Peter Carter | 9 | 23 | 31 |
10 | Dale Henry | 9 | 22 | 37 |
Second Round - Group C
Rank | Player | Games | Points | 20s |
1 | Alan Cerclier | 9 | 52 | 55 |
2 | Mouser Henry | 9 | 52 | 43 |
3 | John McFeeters | 9 | 46 | 53 |
4 | Janet Diebel | 9 | 44 | 34 |
5 | Gloria Walsh | 9 | 36 | 29 |
6 | Sheila Robertson | 9 | 31 | 28 |
7 | Marianne Estabrooks | 9 | 29 | 32 |
8 | Tom Walsh | 9 | 28 | 36 |
9 | Moochie Printup | 9 | 25 | 28 |
10 | Dorothy Rigg | 9 | 24 | 25 |
Second Round - Group D
Rank | Player | Games | Points | 20s |
1 | Ted Cossit | 9 | 56 | 30 |
2 | Doreen Sulkye | 9 | 55 | 26 |
3 | John Herbst | 9 | 48 | 20 |
4 | Ken Bauman | 9 | 36 | 23 |
5 | David Murray | 9 | 35 | 25 |
6 | Cindy Paul | 9 | 35 | 22 |
7 | Jahjireh Jong | 9 | 33 | 25 |
8 | Zionne Jong | 9 | 28 | 22 |
9 | Rohin Subramanyah | 9 | 21 | 12 |
10 | Manoah Jong | 9 | 9 | 3 |
Semifinals and Final - Group A
The top 4 played a best-of-3 games semifinals and finals to determine the winner. Matches were first to 5 games using the Quinte convention.
A Group Semifinals
| | Best of 3 games | | |
| Jon Conrad | W | | |
| Clare Kuepfer | L | | |
| | | | |
| Ray Beierling | L | | |
| Andrew Hutchinson | W | | |
A Group Finals
| | Best of 3 games | | |
| Jon Conrad | W | | |
| Andrew Hutchinson | L | | |
Final - Group B
The top 2 in each group played a best-of-3 games final to determine the winner.
| | Best of 3 games | | |
| Fred Slater | W | | |
| Howard Martin | L | | |
Final - Group C
The top 2 in each group played a best-of-3 games final to determine the winner.
| | Best of 3 games | | |
| Alan Cerclier | W | | |
| Mouser Henry | L | | |
Final - Group D
The top 2 in each group played a best-of-3 games final to determine the winner.
| | Best of 3 games | | |
| Ted Cossit | W | | |
| Doreen Sulkye | L | | |
Download Results