2014 World Crokinole Championships - Doubles

The 2014 World Crokinole Championships - Doubles was played on June 7th, 2014 in Tavistock, Ontario.
There were 61 players in what was the 55th NCA event, and the 6th NCA event in Tavistock, Ontario.
A tournament recap was provided by CrokinoleCentre.
Videos from the tournament are provided by CrokinoleCentre

Competitive Division

Preliminary Round - Group A

The preliminary round was played in 1 group. The top 16 scorers advanced to the next round.

RankPlayerGamesPoints20s
1Ray Beierling1068131
2Justin Slater1063104
3Brian Cook1062121
4Fred Slater106182
5Rob Mader Jr.105885
6Dave Brown105751
7Kevin Bechtel105575
8Nathan Walsh105497
9Tony Snyder105468
10Jon Conrad105373
11Ezra Yantzi105372
12John Harvey105285
13Matt Brown105192
14Ray Haymes105092
15Roger Vaillancourt105087
16Robert Bonnett105083
17Nathan Jongsma105074
18Rex Johnston105070
19Roy Campbell104987
20Reuben Jong104974
21Ray Kappes104881
22Darryl MacDonald104767
23Bob Mader104762
24Jason Beierling104684
25Alex Protas104659
26Peter Tarle104574
27Brian Simpson104549
28Ewen MacPhail104469
29Mark Ewald104355
30Tom Johnston104270
31Kevin Brooks104248
32Eric Miltenberg104176
33Wilfred Smith104166
34Peter Carter104047
35Beverly Vaillancourt103965
36David Younker103937
37Demian Johnston103851
38Clare Kuepfer103656
39Ron Reesor103654
40Leon Wease103642
41Nick Grawcock103553
42Cathy Kuepfer103444
43Jeremy Howie103353
44Kyle Vaillancourt103253
45Jennifer Carstairs103040
46Chris Gorsline102959
47Lauren Parkes102949
48Joe Fulop102834
49Kristen Vaillancourt102828
50Dave Meijer102741
51Chad Cole102652
52Brian Henry102451
53Tony Parkes102422
54Joan Beierling102330
55Annie MacPhail102233
56Matt Timberlake102051
57Gloria Walsh101628
58Dale Henry101543
59Kelvin Ewald101531
60Morgan Johnston101333
61Brad Reid10513

Round of 16 - Group A

The second round was played in 2 groups. Competitors in groups A and B had to finish in the top 2 to advance to the next round.

RankPlayerGamesPoints20s
1Brian Cook74170
2Matt Brown73562
3Ray Beierling73474
4Roger Vaillancourt72948
5Rob Mader Jr.72761
6Ezra Yantzi72346
7Kevin Bechtel71957
8Tony Snyder71641

Round of 16 - Group B

RankPlayerGamesPoints20s
1Nathan Walsh74566
2Justin Slater74494
3Jon Conrad73071
4John Harvey72963
5Fred Slater72276
6Robert Bonnett72275
7Ray Haymes72073
8Dave Brown71464

Final 4

The top 2 finishers in the Final 4 advanced to play for 1st and 2nd, while the bottom 2 would play for 3rd and 4th.

RankPlayerGamesPoints20s
1Justin Slater31931
2Brian Cook31620
3Nathan Walsh31131
4Matt Brown3225

Finals

The finals played a best of 3 games with the winner of each game being determined by a race to 5 points.

Championship Finals
Best of 3 games
(1) Justin SlaterL
(2) Brian CookW

3rd Place Match
Best of 3 games
(3) Nathan WalshW
(4) Matt BrownL



Download Results