2013 Belleville Crokinole Challenge

The 2013 Belleville Crokinole Challenge was played on September 14th, 2013 at the Avaya Centre in Belleville, Ontario.
There were 24 players in what was the 46th NCA event, and the 3rd NCA event in Belleville, Ontario.
A tournament recap was provided by CrokinoleCentre.
Videos from the tournament are provided by CrokinoleCentre

Competitive Division

Preliminary Round

The preliminary round was played in 2 groups. The top scores determined the group compositions for the second round.

RankPlayerGamesPoints20s
1John Conrad106682
2Nathan Walsh105794
3Fred Slater105373
4Chris Gorsline104774
5Eric Miltenburg104375
6Matt Brown103956
7Clare Kuepfer103860
8Phil Somers103849
9Wayne Scott103342
10Shirley Sager103235
11Betty Waite103142
12Sandra Taylor10330

Preliminary Round - Group B

RankPlayerGamesPoints20s
1Ray Beierling106472
2Brian Cook106396
3Jason Beierling105679
4Louis Gauthier105675
5Dave Brown104854
6Ken Anderson104563
7Jairo Munoz103741
8Peter Tarle103258
9Terry Kruyk102834
10Greg Davis102221
11Gloria Walsh101725
12Sara Kruyk101213

Second Round - Group A

The second round was played in 2 groups. Competitors in groups had to finish in the top 4 to advance to the playoffs.

RankPlayerGamesPoints20s
1John Conrad105672
2Louis Gauthier105493
3Nathan Walsh105480
4Brian Cook104599
5Ray Beierling104483
6Jason Beierling104370
7Matt Brown1042109
8Eric Miltenburg104172
9Fred Slater103877
10Chris Gorsline102463
11Dave Brown102351
12Ken Anderson101643

Second Round - Group B

RankPlayerGamesPoints20s
1Clare Kuepfer106364
2Phil Somers105460
3Wayne Scott105367
4Shirley Sager105052
5Peter Tarle104662
6Terry Kruyk104635
7Betty Waite104238
8Gloria Walsh103326
9Jairo Munoz103050
10Greg Davis102825
11Sandra Taylor101630
12Sara Kruyk101420

Semifinals and Finals

The semifinals and finals played a best of 3 games with the winner of each game being determined by a race to 5 points while using the Quinte Convention.

B Group Semifinals
Best of 3 games
(1) Clare KuepferW
(4) Shirley SagerL
(2) Phil SomersW
(3) Wayne ScottL

B Group Finals
Best of 3 games
(1) Clare KuepferL
(2) Phil SomersW

A Group Semifinals
Best of 3 games
(1) John ConradL
(4) Brian CookW
(2) Louis GauthierL
(3) Nathan WalshW

A Group Final
Best of 3 games
(4) Brian CookL
(3) Nathan WalshW


Download Results