2018 Belleville Crokinole Challenge
The 2018 Belleville Crokinole Challenge was played on September 22nd, 2018 in Belleville, Ontario.
There were 39 players in what was the 99th NCA event, and the 8th NCA event in Belleville, Ontario.
A tournament recap was provided by CrokinoleCentre.
Videos from the tournament are provided by CrokinoleCentre
Competitive Division
Preliminary Round
The preliminary round was played in 3 groups. The top scores determined the group compositions for the second round.
Rank | Player | Games | Points | 20s |
1 | Justin Slater | 9 | 54 | 86 |
2 | Nolan Tracey | 9 | 47 | 77 |
3 | Jeremy Tracey | 9 | 46 | 92 |
4 | Reid Tracey | 9 | 44 | 76 |
5 | Clare Kuepfer | 10 | 48 | 86 |
6 | John McFeeters | 9 | 42 | 52 |
7 | Peter Tarle | 9 | 41 | 62 |
8 | Brian Miltenburg | 9 | 39 | 68 |
9 | Barrie Wood | 9 | 31 | 46 |
10 | Dave Brown | 9 | 30 | 56 |
11 | Ron Hebden | 9 | 27 | 48 |
12 | Irene Gibson | 10 | 25 | 52 |
13 | Don Dort | 10 | 6 | 31 |
Preliminary Round - Group B
Rank | Player | Games | Points | 20s |
1 | Nathan Walsh | 10 | 61 | 100 |
2 | Andrew Hutchinson | 10 | 59 | 86 |
3 | Jason Beierling | 10 | 55 | 97 |
4 | John Wood | 10 | 49 | 59 |
5 | Shirley Sager | 10 | 45 | 72 |
6 | Eric Miltenburg | 10 | 40 | 58 |
7 | Chris Gorsline | 10 | 39 | 57 |
8 | Peter Carter | 10 | 37 | 61 |
9 | Cathy Kuepfer | 10 | 37 | 62 |
10 | Jo-Ann Carter | 10 | 36 | 65 |
11 | Brenda Cochrane | 10 | 19 | 26 |
12 | Mercedes Miltenburg | 10 | 3 | 21 |
13 | Robbin Sharpe | 10 | 0 | 0 |
Preliminary Round - Group C
Rank | Player | Games | Points | 20s |
1 | Fred Slater | 10 | 62 | 91 |
2 | Ray Beierling | 9 | 53 | 93 |
3 | Roger Vaillancourt | 9 | 48 | 98 |
4 | Tim Burgess | 9 | 47 | 75 |
5 | Doug Gibson | 9 | 40 | 52 |
6 | Wayne Scott | 10 | 44 | 76 |
7 | Bev Vaillancourt | 9 | 35 | 66 |
8 | Maradyn Wood | 9 | 29 | 50 |
9 | Betty Waite | 9 | 28 | 47 |
10 | Bob Leggett | 9 | 28 | 44 |
11 | Len Chard | 10 | 31 | 64 |
12 | Gloria Walsh | 9 | 19 | 38 |
13 | Peter Klaassen | 9 | 18 | 37 |
Second Round - Group A
The second round was played in 3 groups. Competitors in groups had to finish in the top 4 to advance to the playoffs.
Rank | Player | Games | Points | 20s |
1 | Jason Beierling | 9 | 51 | 118 |
2 | Justin Slater | 10 | 53 | 93 |
3 | Andrew Hutchinson | 9 | 43 | 99 |
4 | Nathan Walsh | 10 | 47 | 115 |
5 | Jeremy Tracey | 9 | 41 | 90 |
6 | Fred Slater | 10 | 45 | 113 |
7 | Ray Beierling | 9 | 38 | 105 |
8 | Reid Tracey | 9 | 35 | 74 |
9 | Roger Vaillancourt | 9 | 30 | 67 |
10 | John Wood | 9 | 28 | 60 |
11 | Tim Burgess | 9 | 26 | 82 |
12 | Clare Kuepfer | 9 | 23 | 78 |
13 | Nolan Tracey | 9 | 22 | 71 |
Second Round - Group B
Rank | Player | Games | Points | 20s |
1 | Eric Miltenburg | 10 | 53 | 63 |
2 | Peter Tarle | 10 | 51 | 78 |
3 | Chris Gorsline | 10 | 49 | 60 |
4 | John McFeeters | 10 | 43 | 68 |
5 | Brian Miltenburg | 10 | 41 | 54 |
6 | Doug Gibson | 10 | 39 | 54 |
7 | Wayne Scott | 10 | 36 | 65 |
8 | Bev Vaillancourt | 10 | 36 | 59 |
9 | Shirley Sager | 10 | 35 | 52 |
10 | Peter Carter | 10 | 34 | 49 |
11 | Jo-Ann Carter | 10 | 32 | 63 |
12 | Cathy Kuepfer | 10 | 31 | 52 |
Second Round - Group C
Rank | Player | Games | Points | 20s |
1 | Len Chard | 9 | 51 | 63 |
2 | Bob Leggett | 9 | 49 | 44 |
3 | Peter Klaassen | 9 | 45 | 51 |
4 | Maradyn Wood | 10 | 48 | 72 |
5 | Dave Brown | 9 | 39 | 55 |
6 | Irene Gibson | 9 | 39 | 43 |
7 | Betty Waite | 9 | 36 | 43 |
8 | Gloria Walsh | 9 | 35 | 42 |
9 | Barrie Wood | 10 | 38 | 39 |
10 | Ron Hebden | 9 | 31 | 59 |
11 | Don Dort | 9 | 28 | 36 |
12 | Mercedes Miltenburg | 9 | 26 | 39 |
13 | Brenda Cochrane | 9 | 17 | 29 |
Semifinals and Finals
The semifinals and finals played a best of 3 games with the winner of each game being determined by a race to 5 points while using the Quinte Convention.
C Group Semifinals
| | Best of 3 games | | |
| Len Chard | W | | |
| Maradyn Wood | L | | |
| | | | |
| Peter Klaassen | W | | |
| Bob Leggett | L | | |
C Group Finals
| | Best of 3 games | | |
| Len Chard | W | | |
| Peter Klaassen | L | | |
B Group Semifinals
| | Best of 3 games | | |
| Eric Miltenburg | W | | |
| John McFeeters | L | | |
| | | | |
| Peter Tarle | W | | |
| Chris Gorsline | L | | |
B Group Finals
| | Best of 3 games | | |
| Peter Tarle | W | | |
| Eric Miltenburg | L | | |
A Group Semifinals
| | Best of 3 games | | |
| Jason Beierling | W | | |
| Nathan Walsh | L | | |
| | | | |
| Justin Slater | W | | |
| Andrew Hutchinson | L | | |
A Group Final
| | Best of 3 games | | |
| Justin Slater | W | | |
| Jason Beierling | L | | |
Download Results