2018 Ontario Singles Crokinole Championship

The 2018 Ontario Singles Crokinole Championship was played on May 5th, 2018 at the St. Jacobs Mennonite Church in St. Jacobs, Ontario.
There were 44 players in what was the 95th NCA event, and the 10th NCA event in St. Jacobs, Ontario.
A tournament recap was provided by CrokinoleCentre.
Videos from the tournament are provided by CrokinoleCentre

Competitive Division

Preliminary Round - Group A

The preliminary round was played in 4 groups. The top scores determined the group compositions for the second round.

RankPlayerGamesPoints20s
1Fred Slater95476
2Nathan Walsh94996
3Nolan Tracey94872
4Derek Mckie94561
5Roger Vaillantcourt94069
6Dale Henry93357
7Jo-Ann Carter93054
8Michael Meleg92960
9Janet Diebel92522
10Howard Martin91757

Preliminary Round - Group B

RankPlayerGamesPoints20s
1Justin Slater96885
2Jeremy Tracey95477
3Andrew Hutchinson95463
4Clare Kuepfer94469
5Tony Vander Hoven93428
6Cathy Kuepfer93041
7Glen Bryans92518
8Irwin Printup92430
9Brian Henry91620
10Vera Gutzke91125

Preliminary Round - Group C

RankPlayerGamesPoints20s
1Brian Simpson95068
2Rex Johnston94952
3Jason Beierling94876
4Robert Bonnett94871
5Jon Conrad94773
6Cor Vander Hoven93839
7Bob Jones93255
8Bill Harris92246
9Dave Carnahan91837
10Maxine Whitmore9832

Preliminary Round - Group D

RankPlayerGamesPoints20s
1Connor Reinman95374
2Ray Beierling95291
3Roy Campbell94679
4Reid Tracey94666
5Eric Miltenburg93457
6Andrew Korchuok93059
7Steve Lafaive92848
8Beverly Vaillantcourt92539
9Rich Vander Hoven92535
10Peter Carter92140

Second Round - Group A

The second round was played in 4 groups. Competitors had to finish in the top 4 to advance to the playoffs.

RankPlayerGamesPoints20s
1Justin Slater947122
2Connor Reinman945114
3Fred Slater94095
4Jason Beierling93878
5Ray Beierling937113
6Jeremy Tracey93374
7Andrew Hutchinson93292
8Brian Simpson93277
9Nathan Walsh92866
10Rex Johnston92862

Second Round - Group B

RankPlayerGamesPoints20s
1Jon Conrad95482
2Nolan Tracey94368
3Roger Vaillantcourt93876
4Robert Bonnett93862
5Cor Vander Hoven93557
6Eric Miltenburg93544
7Clare Kuepfer93387
8Roy Campbell93382
9Reid Tracey92357
10Derek Mckie92347

Second Round - Group C

RankPlayerGamesPoints20s
1Bob Jones94667
2Beverly Vaillantcourt94359
3Cathy Kuepfer94365
4Rich Vander Hoven93928
5Steve Lafaive93859
6Dale Henry93541
7Andrew Korchuok93059
8Jo-Ann Carter92963
9Tony Vander Hoven92729
10Michael Meleg92757

Second Round - Group D

RankPlayerGamesPoints20s
1Bill Harris95129
2Howard Martin94632
3Peter Carter93954
4Janet Diebel93819
5Brian Henry93723
6Erwin Printup93430
7Dave Carnahan93026
8Maxine Whitmore92933
9Glen Bryans92610
10Vera Gutzke91125

Semifinals and Finals

The semifinals and finals played a race format.

D Group Semifinals
Bill HarrisW
Janet DiebelL
Howard MartinW
Peter CarterL

D Group Finals
Howard MartinW
Bill HarrisL

C Group Semifinals
Bob JonesW
Rich Vander HovenL
Beverly VaillancourtW
Cathy KuepferL

C Group Finals
Bob JonesW
Beverly VaillancourtL

B Group Semifinals
Jon ConradW
Robert BonnettL
Nolan TraceyW
Roger VaillancourtL

B Group Finals
Jon ConradW
Robert BonnettL

A Group Semifinals
Justin SlaterW
Jason BeierlingL
Connor ReinmanW
Fred SlaterL

A Group Finals
Justin SlaterW
Connor ReinmanL


Download Results