2017 Ontario Singles Crokinole Championship

The 2017 Ontario Singles Crokinole Championship was played on May 6th, 2017 at the St. Jacobs Mennonite Church in St. Jacobs, Ontario.
There were 44 players in what was the 86th NCA event, and the 9th NCA event in St. Jacobs, Ontario.
A tournament recap was provided by CrokinoleCentre.
Videos from the tournament are provided by CrokinoleCentre

Competitive Division

Preliminary Round - Group A

The preliminary round was played in 4 groups. The top scores determined the group compositions for the second round.

RankPlayerGamesPoints20s
1Andrew Hutchinson105785
2Jon Conrad105684
3Rex Johnston105565
4Jeremy Tracey105480
5Abijah Jongsma104462
6Gloria Walsh103638
7Bob Jones103560
8Doreen Sulkye103338
9Mary-Ann Johnston101128
10Jahjaireh Jongsma101023
11Manoah Jongsma1046

Preliminary Round - Group B

RankPlayerGamesPoints20s
1Robert Bonnett106479
2Justin Slater105980
3Jason Beierling105286
4Derek McKie104975
5Brian Simpson104858
6Christina Campbell104675
7Clare Kuepfer104355
8Reuben Jongsma104374
9Cathy Kuepfer103839
10Nolan Tracey102750
11Amelia Hartmann102021

Preliminary Round - Group C

RankPlayerGamesPoints20s
1Ray Kappes105971
2Ray Beierling105781
3Connor Reinman105579
4Eric Miltenburg105273
5Roger Vaillancourt105061
6Bill Harris104950
7Howard Martin103660
8Peter Carter103247
9Kelly Fisher102331
10Vera Gutzke101523
11Zionne Jongsma10824

Preliminary Round - Group D

RankPlayerGamesPoints20s
1Nathan Walsh107187
2Dwayne Campbell105784
3Fred Slater105669
4Bev Vaillancourt104670
5Jo Ann Carter104556
6Dale Henry103860
7Ezra Jantzi103337
8Reid Tracey103049
9Tom Walsh102354
10Allen Pengelly102132
11Janet Diebel101830

Second Round - Group A

The second round was played in 4 groups. Competitors in group A had to finish in the top 4 to advance to the playoffs, and in the top 2 for group B, C and D.

RankPlayerGamesPoints20s
1Jon Conrad1154115
2Fred Slater115396
3Nathan Walsh1150111
4Justin Slater1150111
5Andrew Hutchinson114877
6Ray Beierling1144125
7Robert Bonnett114491
8Jason Beierling114477
9Connor Reinman114294
10Ray Kappes113996
11Rex Johnston113276
12Dwayne Campbell112988

Second Round - Group B

RankPlayerGamesPoints20s
1Jeremy Tracey105662
2Roger Vaillancourt105576
3Brian Simpson105159
4Eric Miltenburg104553
5Abijah Jongsma104251
6Bill Harris103843
7Clare Kuepfer103758
8Bev Vaillancourt103563
9Christina Campbell103145
10Jo Ann Carter102552
11Derek McKie102558

Second Round - Group C

RankPlayerGamesPoints20s
1Reuben Jongsma105455
2Cathy Kuepfer105154
3Howard Martin104964
4Dale Henry104252
5Gloria Walsh104248
6Bob Jones104054
7Nolan Tracey103753
8Peter Carter103549
9Reid Tracey103040
10Ezra Jantzi103036
11Doreen Sulkye102942

Second Round - Group D

RankPlayerGamesPoints20s
1Amelia Hartmann95044
2Allen Pengelly94930
3Janet Diebel94726
4Tom Walsh94332
5Mary-Ann Johnston94218
6Kelly Fisher94028
7Vera Gutzke93320
8Zidnne Jongsma93223
9Jahjaireh Jongsma92219
10Manoah Jongsma954

Semifinals and Finals

The semifinals and finals played a best of 3 games with the winner of each game being determined by a race to 5 points.

D Group Finals
Game 1Game 2Game 3
Amelia Hartmann66
Allen Pengelly42

C Group Finals
Game 1Game 2Game 3
Cathy Kuepfer66
Rueben Jongsma22

B Group Finals
Game 1Game 2Game 3
Roger Vaillancourt66
Jeremy Tracey42

A Group Semifinals
Game 1Game 2Game 3
Justin Slater66
Jon Conrad22
Nathan Walsh66
Fred Slater40

A Group Finals
Game 1Game 2Game 3
Justin Slater66
Nathan Walsh22


Download Results