2014 Belleville Crokinole Challenge

The 2014 Belleville Crokinole Challenge was played on September 20th, 2014 in Belleville, Ontario.
There were 32 players in what was the 57th NCA event, and the 4th NCA event in Belleville, Ontario.
A tournament recap was provided by CrokinoleCentre.
Videos from the tournament are provided by CrokinoleCentre

Competitive Division

Preliminary Round

The preliminary round was played in 3 groups. The top scores determined the group compositions for the second round.

RankPlayerGamesPoints20s
1Nathan Walsh1064107
2Jason Beierling106083
3Jon Conrad105869
4Eric Miltenburg104775
5Dave Brown104759
6Chris Gorsline104370
7Shirley Sager104262
8Cathy Kuepfer103034
9Jennifer Scott102230
10Peter Klaassen101431
11Tiffany Henry101337

Preliminary Round - Group B

RankPlayerGamesPoints20s
1Justin Slater106780
2Louis Gauthier106256
3Matt Brown105878
4Howard Martin105167
5Peter Tarle104670
6Jairo Munoz104259
7Kevin Flieger103243
8Betty Waite103136
9Bob Leggett101935
10Dale Henry101823
11Erwin Printup101519

Preliminary Round - Group C

RankPlayerGamesPoints20s
1Ray Beierling95471
2Brian Cook95386
3Len Chard94969
4Clare Kuepfer94248
5Roy Campbell93568
6Jason Hogan93540
7Reg Chisholm93457
8Wayne Scott92954
9Gloria Walsh91518
10Terry Kruyk91423

Second Round - Group A

The second round was played in 3 groups. Competitors in groups had to finish in the top 4 to advance to the playoffs.

RankPlayerGamesPoints20s
1Brian Cook105399
2Justin Slater1048105
3Matt Brown104890
4Nathan Walsh104786
5Ray Beierling1045112
6Jon Conrad104074
7Eric Miltenburg103784
8Louis Gauthier103371
9Jason Beierling103183
10Howard Martin103093
11Len Chard102770

Second Round - Group B

RankPlayerGamesPoints20s
1Dave Brown105773
2Roy Campbell105577
3Clare Kuepfer105057
4Wayne Scott104965
5Jason Hogan103849
6Shirley Sager103757
7Reg Chisholm103655
8Peter Tarle103458
9Chris Gorsline103251
10Kevin Flieger102923
11Jairo Munoz102339

Second Round - Group C

RankPlayerGamesPoints20s
1Cathy Kuepfer95145
2Dale Henry94541
3Terry Kruyk94327
4Betty Waite93636
5Gloria Walsh93434
6Bob Leggett93428
7Peter Klaassen93121
8Erwin Printup92933
9Tiffany Henry92419
10Jennifer Scott92319

Semifinals and Finals

The semifinals and finals played a best of 3 games with the winner of each game being determined by a race to 5 points while using the Quinte Convention.

C Group Semifinals
Best of 3 games
Cathy KuepferW
Betty WaiteL
Terry KruykW
Dale HenryL

C Group Finals
Best of 3 games
Cathy KuepferW
Terry KruykL

B Group Semifinals
Best of 3 games
Dave BrownW
Wayne ScottL
Roy CampbellW
Clare KuepferL

B Group Finals
Best of 3 games
Dave BrownW
Roy CampbellL

A Group Semifinals
Best of 3 games
Nathan WalshW
Brian CookL
Justin SlaterW
Matt BrownL

A Group Final
Best of 3 games
Justin SlaterW
Nathan WalshL


Download Results