2017 World Crokinole Championships - Doubles

The 2017 World Crokinole Championships - Doubles was played on June 3rd, 2017 in Tavistock, Ontario.
There were 148 players in what was the 88th NCA event, and the 9th NCA event in Tavistock, Ontario.
A tournament recap was provided by CrokinoleCentre.
Videos from the tournament are provided by CrokinoleCentre

Competitive Division

Preliminary Round - Group A

The preliminary round was played in 1 group. The top 16 scorers advanced to the next round.

RankPlayerGamesPoints20s
1Justin Slater1068104
2Andrew Hutchinson106861
3Ray Beierling106497
4Jon Conrad106463
5Nathan Jongsma106354
6Ray Kappes106168
7Brian Simpson106161
8Rob Mader Jr.106074
9Roger Vaillancourt106052
10Nathan Walsh105975
11Connor Reinman105673
12Robert Bonnett105666
13Jeremy Tracey105571
14Fred Slater105561
15Dwayne Campbell105450
16Greg Pinel105366
17Jeremy Herrman105360
18Jason Beierling105359
19Lawson Lea105356
20Matt Brown105257
21Tom Johnston105256
22Tony Snyder105139
23Kevin Bechtel104952
24Guiseppe Ugazio104854
25Kevin Brooks104763
26Clare Kuepfer104754
27Wilfred Smith104750
28Bev Vaillancourt104659
29Fraser Haig104656
30Howard Martin104452
31Eric Miltenberg104344
32Jennifer Carstairs104343
33Randy Harris104261
34Rueben Jong104260
35Jonathan Phillips104163
36Rob Mader104143
37DJ Dillon104142
38Dave Brown104140
39Alex Protas104137
40Cathy Kuepfer104050
41David Meijer104044
42Ezra Jantzi104031
43Margaret MacKinley103961
44Dale Henry103953
45John McFeeters103944
46Michael Meleg103936
47Lloyd Wiseman103852
48Dixie Vickerson103843
49Christina Campbell103743
50Roy Campbell103653
51Bob Lounsbury103455
52Justin Martin103454
53Gloria Walsh103438
54Matthew Vaillancourt103437
55Margaret Wigginton103145
56Sirous Ghanbarzadeh103130
57Cole Goudie103129
58Kyle Vaillancourt103058
59Daryl MacDonald103051
60Wouter Kool103024
61Will Moore102922
62Ewen MacPhail102843
63Ivan Rose102834
64Martin Day102831
65Craig Cal102633
66Brian Henry102626
67Matthew Cashman102626
68Jim Menkevich102620
69Andrew Lounsbury102450
70Kathy Geris102429
71Jerrid Hergott102338
72David Younker102233
73James Hergott102228
74Andrew Korchok102026
75Steven Murdoch101931
76Annie MacPhail101921
77Joan Beierling101822
78Ryan Murdoch101738
79Nancy Farmer10720
80Ryan Tonellato10216

Round of 16 - Group A

The second round was played in 2 groups. Competitors in groups A and B had to finish in the top 2 to advance to the next round.

RankPlayerGamesPoints20s
1Connor Reinman73452
2Nathan Jongsma73044
3Dwayne Campbell73037
4Justin Slater73035
5Ray Beierling72938
6Roger Vaillancourt72549
7Jeremy Tracey72541
8Brian Simpson72139

Round of 16 - Group B

RankPlayerGamesPoints20s
1Jon Conrad73858
2Robert Bonnett73678
3Fred Slater73349
4Ray Kappes72847
5Nathan Walsh72536
6Greg Pinel72342
7Andrew Hutchinson72256
8Rob Mader Jr.71948

Final 4

The top 2 finishers in the Final 4 advanced to play for 1st and 2nd, while the bottom 2 would play for 3rd and 4th.

RankPlayerGamesPoints20s
1Jon Conrad31922
2Robert Bonnett31733
3Connor Reinman3824
4Nathan Jongsma3419

Finals

The finals played a best of 3 games with the winner of each game being determined by a race to 5 points.

Championship Finals
Game 1Game 2Game 3
(1) Jon ConradLWL
(2) Robert BonnettWLW

3rd Place Match
Game 1Game 2Game 3
(3) Connor ReinmanWLW
(4) Nathan JongsmaLWL


Recreational Division

Preliminary Round - Group A

The preliminary round was played in 1 group. The top 16 scorers advanced to the next round.

RankPlayerGamesPoints20s
1Matt Baer106939
2Jo-Ann Carter106058
3Jerry Ward105950
4Tony Vanden Hoven105943
5Bill Geris105845
6Tyson Kuepfer105773
7Hazel MacKenzie105740
8Marilyn Thompson105650
9MJ Andreola105630
10Paul Stewart105440
11Francis Zettler105438
12Steve Birinyi105335
13Ron Torrance105332
14Donald Steeves105256
15Vincent Beaubien105244
16David Carnahan105237
17Steve Wiseman105151
18Peter Carter105149
19Dave Skipper105141
20Vincent Leclerc105130
21Alma Steeves105045
22Jacob Westerhof105031
23Ken Hawkins104849
24Rich Vanden Hoven104829
25Roger Stewart104820
26Reid Tracey104639
27John Ramsey104638
28Colin Murphy104624
29Sam Mason104537
30Darlene Kuepfer104534
31Dennis McNally104448
32Doreen Sulkye104440
33Joel Mason104433
34Murray Mizen104429
35Josh Davis104424
36Matt Hacker Teper104331
37Kelly Fischer104230
38Daniel Baer104128
39Matthew Buckrell103935
40Maxine Whitmore103833
41Matt Timberlake103729
42Matt Hammond103719
43Len Zettler103428
44Grant Mercer103424
45Gayle Lounsbury103325
46Paul Becker103324
47Noah Buckrell103321
48Alyson Parry103137
49Ron Herrmann103136
50Dianne McFeeters103024
51Janet Diebel103023
52Mitch Finck102825
53Elysia Vacarino102823
54Lindsay Wilson102817
55Tim McGaughey102816
56Erwin Printup102724
57Clive Harvey102621
58Lindsey Falk102317
59Sean Hacker Teper102217
60Sarah Hammomd102215
61Andrew Kampian102120
62Rebecca Hammond102010
63Norma Lounsbury101915
64Michael Le Sounder101910
65Vera Gutzke101612
66Rebecca Kennedy101317
67Nathan Falk101210
68Kate Cousteils10810

Round of 16 - Group A

The second round was played in 2 groups. Competitors in groups A and B had to finish in the top 2 to advance to the next round.

RankPlayerGamesPoints20s
1Vincent Beaubien73635
2Bill Geris73338
3MJ Andreola73316
4Jerry Ward73226
5Ron Torrance73022
6Matt Baer72125
7Hazel MacKenzie72037
8Francis Zettler71920

Round of 16 - Group B

RankPlayerGamesPoints20s
1Donald Steeves74033
2Tyson Kuepfer73933
3Jo-Ann Carter72927
4Steve Birinyi72626
5Tony Vanden Hoven72622
6Marilyn Thompson72335
7Paul Stewart72322
8David Carnahan72020

Final 4

The top 2 finishers in the Final 4 advanced to play for 1st and 2nd, while the bottom 2 would play for 3rd and 4th.

RankPlayerGamesPoints20s
1Tyson Kuepfer32017
2Bill Geris31215
3Donald Steeves3915
4Vincent Beaubien389

Finals

The finals played a best of 3 games with the winner of each game being determined by a race to 5 points.

Championship Finals
Best of 3
Tyson KuepferW
Kathy GerisL

3rd Place Match
Best of 3
Vincent BeaubienW
Donald SteevesL


Download Results