2017 Belleville Crokinole Challenge

The 2017 Belleville Crokinole Challenge was played on September 16th, 2017 in Belleville, Ontario.
There were 31 players in what was the 90th NCA event, and the 7th NCA event in Belleville, Ontario.
A tournament recap was provided by CrokinoleCentre.
Videos from the tournament are provided by CrokinoleCentre

Competitive Division

Preliminary Round

The preliminary round was played in 3 groups. The top scores determined the group compositions for the second round.

RankPlayerGamesPoints20s
1Ray Beierling95483
2Andrew Hutchinson95068
3Roger Vaillancourt94965
4Jeremy Tracey94884
5Nolan Tracey94778
6John McFeeters93751
7Dave Brown93451
8Shirley Sager91851
9Peter Klaassen91744
10Don Dort9623

Preliminary Round - Group B

RankPlayerGamesPoints20s
1Nathan Walsh95897
2Wayne Scott94543
3Cathy Kuepfer94354
4Chris Gorsline94251
5Reid Tracey93659
6Betty Waite93240
7Janet Diebel93230
8Ron Hebden92942
9Gloria Walsh92540
10Terri Ward91836

Preliminary Round - Group C

RankPlayerGamesPoints20s
1Matt Brown105481
2Fred Slater94764
3Len Chard94644
4Eric Miltenburg94466
5Roy Campbell94462
6Clare Kuepfer93961
7Peter Tarle93864
8Bev Vaillancourt93656
9Doreen Sulkye91924
10Dianne McFeeters91829
11Jennifer Scott91523

Second Round - Group A

The second round was played in 3 groups. Competitors in groups had to finish in the top 4 to advance to the playoffs.

RankPlayerGamesPoints20s
1Nathan Walsh95196
2Ray Beierling950103
3Nolan Tracey94479
4Jeremy Tracey93989
5Andrew Hutchinson93880
6Fred Slater93570
7Roger Vaillancourt93475
8Matt Brown93371
9Len Chard92053
10Wayne Scott91675

Second Round - Group B

RankPlayerGamesPoints20s
1Roy Campbell95574
2Peter Tarle94472
3Eric Miltenburg94266
4Bev Vaillancourt94263
5Clare Kuepfer93944
6Reid Tracey93553
7Dave Brown92867
8Chris Gorsline92645
9John McFeeters92544
10Cathy Kuepfer92334

Second Round - Group C

RankPlayerGamesPoints20s
1Shirley Sager95541
2Peter Klaassen94440
3Gloria Walsh94145
4Janet Diebel94132
5Ron Hebden93843
6Dianne McFeeters104050
7Doreen Sulkye93433
8Jennifer Scott93432
9Betty Waite92832
10Terri Ward92425
11Don Dort92035

Semifinals and Finals

The semifinals and finals played a best of 3 games with the winner of each game being determined by a race to 5 points while using the Quinte Convention.

C Group Semifinals
Best of 3 games
Shirley SagerW
Janet DiebelL
Gloria WalshW
Peter KlaassenL

C Group Finals
Best of 3 games
Gloria WalshW
Shirley SagerL

B Group Semifinals
Best of 3 games
Eric MiltenburgW
Peter TarleL
Roy CampbellW
Bev VaillancourtL

B Group Finals
Best of 3 games
Roy CampbellW
Eric MiltenburgL

A Group Semifinals
Best of 3 games
Jeremy TraceyW
Nathan WalshL
Ray BeierlingW
Nolan TraceyL

A Group Final
Best of 3 games
Ray BeierlingW
Jeremy TraceyL


Download Results